Mértékét elsésorban a szív- és véredényrendszer állapota, felkészültsége határozza meg, s az anyagcsere takarékossága. Jelentős feltétel, hogy a keringés-légrendszer képes legyen hosszabb anaerob munkavégzésre is.
aerob: amikor a szervezet a légzéssel elegendő oxigénhez jut a munkavégzés tartalma alatt
anaerob: amikor a szervezet adott idő alatt több oxigént használ fel, mint lélegez be
Aerob rendszerünk álapotának felmérésére a Cooper által kidolgozot, és róla elneveztt teszt jól használható.
Minden sportág edzéseinek, felkészülésének előkészületi szakaszában (alapozás), jelentős szerepe van az erőfejlesztő és erőnléti gyakorlatoknak. Hosszas kihagyás helyett javasolt az erőnléti gyakorlatok kis mértékű, állandó végzése.
Mint fizikai tulajdonság alatt olyan képesség értendő, mellyel bizonyos mozdulatokat, adott körülmények között, a legrövidebb idő alatt el tudunk végezni. A gyorsaság áll a reagálás gyorsaságából, a mozdulat gyorsaságából és frekvenciájából. A gyorsaságot olyan gyakorlatokkal fejlesszük, ahol a kivitelezés mellett kis terhelést is alkalmazhatunk, pl. kartechnika kis kézisúlyzóval. A "beidegzett" mozgás gyorsabb. Ez a mozdulatok, mozdulatsorok megfelelő szituációban történő nagyszámú gyakorlásával érhető el. Lényeges még, hogy az így kialakított képesség, ha nem erősítjük meg állandóan, egy idő után meggyengül.
A gyorsaság csak
fejleszthetjük hatékonyan.
A gyorsaság fejlesztésének alapvető módszere az ismétlés.
Alapelv, hogy éhező versenyző általában jobban teljesít. Verseny/edzés előtt nincs szükség evésre. A táplálékfelvétel a verseny/edzés előtt kb. 3-4 órával érjen véget.
Ilyen esetben ha elkerülhetetlen az evés ivás, ezt a minimálisra kell mérsékelni.
Esetében az energiaigény megnő. A többszöri, kissebb mennyiségű és minőségi étkezés ajánlott.
Alapelv, hogy kissebb hiba a szükségesnél valamivel nagyobb vízfelvétel, mint avízhiányos állapot kialakulása. Ajánlott az ásványvíz fogyasztása.
A szénhidrátok az energiaellátást alapvetően biztosító tápanyagok. A cukorbevitel a teljes szénhidrátfogyasztás kb. 10 százalékát jelenti. A sportolók táplálkozásában - az állóképességi teljesítménynél különösen, de verseny előtti napokban minden sportágban - különösen fontos a szénhidrátraktárak feltöltése. Rövidebb-hosszabb ideig tartó, intenzív terhelésnél a szénhidrát-felhasználás biztsítja az energiaszükségletet, s az égetéséhez szükséges kissebb oxigénfelhasználás miatt hatékonyabban mint pl. a zsírok. Így az edzőtáborok alatt kis mennyiségű szőlőcukor-pótlás ajánlott.